При проектуванні та інсталяції системи опалення будинку, виникає завдання вибору котла. Щоби полегшити пошук, корисно поставити низку питань: «Яке паливо є в наявності або в пріоритеті?», «Необхідно тільки опалювати приміщення або ще й підігрівати воду?», «У будинку постійно проживають люди?». Відповіді допоможуть під час пошуку опалювального обладнання.
Класифікація за видами палива
Найчастіше, під час вибору, орієнтуються, який енергоресурс доступніше всього. Доступність і ціна підключення природного газу, наявність достатніх електричних потужностей, доступність і зручність використання вугілля або дров. Наприклад, твердопаливні котли стають усе більш популярними на тлі постійного зростання вартості газу й державної політики заощадження енергоресурсів.
За видами палива класифікують на:
- ● газові;
- ● твердопаливні;
- ● електричні;
- ● комбіновані.
У населеному пункті, де підведена газова магістраль, часто встановлюють газовий котел, хоча за останні роки обладнання на твердому паливі набирає все більшої популярності через вартість газу й державну та європейську підтримки. Сучасні котли, що працюють на природному газі, прості в експлуатації: запускаються натисненням однієї клавіші, реагують, якщо полум'я в пальнику згасло, і не потрібно стежити за подачею палива. Однак, якщо тиск або якість газу в магістралі знизиться, то знизиться ККД усієї системи. Під час вибору краще зупинитися на пальнику, який адаптований до змін тиску газу. Також, більш безпечне обладнання із закритою камерою згоряння. Газові котли із закритим пальником потужністю до 30 кВт можна встановлювати в житлових приміщеннях: у передпокої або на кухні (ДБН В.2.5-20). Популярним серед населення є двоконтурний навісний газовий котел потужністю 24 кВт. Однак, самий високий ККД (серед працюючих на газі) мають конденсаційні котли. Особливо їх доцільно застосовувати в низькотемпературній системи опалення «тепла підлога», щоб отримати до 20% економії газу.
Для установки газове обладнання повинно бути сертифіковане на території України, а монтажна компанія — мати ліцензію на роботу з газом, у тому числі документи про те, що монтажники прослухали курс і здали іспит щодо роботи з газовим обладнанням (копії документів вручаються замовнику). Також, покупцеві необхідно внести зміни в техпаспорт будинку, а після монтажу викликати інженера компанії, яка надає газопостачання споживачам, для отримання дозволу на користування котлом.
Купити твердопаливний котел (ТТК) вирішують не тільки через складність підключення до інших енергоносіїв, відмови від газу, але і для створення резервної системи опалення. В окремих випадках вдається істотно економити на природному газі за комбінації газу і дров або вугілля.
На ринку поширене обладнання з номінальною потужністю 12-16 кВт і ручним завантаженням палива: деревини, кам'яного вугілля або брикетів.
Для установки ТТК до 100 кВт погодження не потрібно, однак, у великій кількості випадків, йому потрібно виділити окреме приміщення й обладнати з урахуванням усіх пожежних норм безпеки.
При виборі електрокотла, потрібно враховувати необхідність виділення додаткової потужності (для невеликих будинків зазвичай — 5-10 кВт електроенергії). Електрокотли підкуповують порівняно невисокою вартістью, простотою монтажу та погодження, не вимагають димарів. Однак, електрика не дешевий енергоресурс і установку краще розглядати в комплексі з багатотарифним лічильником. Також, не підходить для регіонів із частими перебоями електропостачання, тому що, у разі тривалого простою системи водяного опалення, є ризик її замерзання.
На ринку поширені одноконтурні ТЕНові електрокотли.
Комбіновані котли працюють на декількох видах палива, наприклад, газі та вугіллі. Вибирають це обладнання, якщо є ймовірність переходу з одного виду палива на інший, наприклад, заплановано підведення газової магістралі. Також доцільно вибрати таке обладнання, якщо планується використовувати різні види палива для економії.
Комбіноване обладнання зазвичай дорожче аналогів, які працюють на одному виді палива.
Класифікація за типом установки
Залежно від місця розміщення, розрізняють:
- ● навісні,
- ● підлогові.
Навісні котли низької потужності не вимагають топкової і встановлюються в житлових приміщеннях. В основному призначені для опалення приміщень загальною площею до 300 м2.
Підлогові котли, найчастіше, встановлюються в топковій із вікном. У такі котли можуть бути вбудовані накопичувальні баки системи гарячого водопостачання. Вони, у значно меншій мірі, обмежені за потужністю й дозволяють забезпечити не тільки опалення й підготовку гарячої води, але й «теплу підлогу», підігрів басейну, підігрів припливної вентиляції тощо.
Оцінка потужності
При розрахунку необхідної потужності, рекомендується робити теплотехнічний розрахунок будівлі, враховуючи не тільки опалювальну площу (об'єм), тепловтрати будівлі, а і джерела тепла: техніку, людей і ін. Такий розрахунок рекомендуємо довірити фахівцеві-теплотехніку.
Але для того, щоби самостійно зорієнтуватися яка приблизна потужність необхідна, можна скористатися оцінюваними розрахунками:
- ● для будинків побудованих за стандартами до 1993 року: вважають 0,1-0,12 кВт на 1 м2, за висоти стель 2,6-3,0 м. Для південних районів можна брати для розрахунку 0,08 кВт.
- ● для сучасних будинків із теплоізоляцією, що відповідає нормам 2017 року (ДБН В.2.6-31): 0,05 кВт на 1 м2. Розрахункова потужність знизилася у 2-2,5 рази.
Для деяких типів обладнання не рекомендується часте використання в режимі пікових навантажень. Для такого обладнання краще зробити запас 20% — помножте результат на 1,2.
Тобто для опалення будинку під Києвом площею 150 м2 буде потрібна потужність 0,1 кВт * 150 м2 = 15 кВт. Для такого ж енергоефективного будинку — 0,05 кВт * 150 м2 = 7,5 кВт.
Як вибрати й купити котел
Для оптимального вибору, важливі вихідні дані. Перед пошуком апарату потрібно визначитися:
- ► Буде це, наприклад, газовий котел або електрокотел, тобто який вид палива найдоступніший і в плані підключення, і в плані вартості (подальшої експлуатації).
- ► Місце встановлення.
- ► Яка необхідна потужність.
- ► Чи необхідні додаткові контури споживання тепла.
- ► Також ціна (але не на першому місці), яка впливає на вибір класу продукту: його матеріаломісткість і орієнтовні терміни експлуатації.
Для підбору обладнання можна скористатися платформою TRUBA.ua, у якій компанії зі всієї України розміщують пропозиції. Розділ побудований як інтернет-магазин, тобто передбачена можливість ознайомитися з товаром його ціною і зробити замовлення. Для зручності виведені фільтри, які допоможуть уточнити пошук і скоротити час вибору.
TRUBA.ua — спеціалізована платформа працює з 2004 року і представляє великий каталог компаній, які працюють на опалювальному ринку, з контактами, описом діяльності та спецпропозиціями.