Котли пелетні Котли пелетні

Котли пелетні

Каталог товарів і послуг компаній

Одним із сучасних і технологічних типів твердопаливних котлів, що набув поширення в останні роки — пелетний котел, який працює на гранулах із біовідходів. Гранули або таблетки виготовляють із тирси, стружки, деревного пилу, лушпиння, твердих побутових відходів тощо. Призначені для опалення приватних будинків, котеджів, таунхаусів і промислових об'єктів. На ринку присутній навіть пелетний котел-камін для опалення окремих кімнат.

Плюси й мінуси

Серед переваг виділяють:

  • ► Ефективність роботи. Коефіцієнт корисної дії (ККД) досягає до 97%.
  • ► Економія на паливі. Автоматичні системи подачі і спалювання палива, можливість регулювати потужність (від 10% до 100%), залежно від бажаного температурного режиму дозовано використовують пелети. Це дозволяє збільшити інтервали між завантаженнями. Завантаження в середньому потрібно від раз за два дні взимку й до разу на тиждень в осінньо-весняний період, але, залежно від якості палива й моделі котла, інтервал може варіюватися від пари днів до місяця.
  • ► Екологічність. Викиди СО2 від спалювання біопалива дорівнюють нулю оскільки під час росту біомаси зв'язується стільки ж CO2, скільки вивільняється під час згоряння такої ж кількості біомаси.
  • ► Автоматичність роботи. Для власників котеджів цей критерій може виступати головним під час вибору між пелетами і дровами. Устаткування в автоматичній режимі не тільки подає паливо, а й контролює процес подачі повітря й горіння, а також видаляє золу, що збільшує період обслуговування. Найбільш повно можна оцінити переваги котлів на пелетах за наявності бункера для палива, розрахованого на весь опалювальний сезон.

Що потрібно знати, під час вибору опалення на пелетах, недоліки:

  • ► Для установки буде потрібно не тільки окреме приміщення для котла, але і для палива: бункер або склад, бажано на весь опалювальний сезон.
  • ► Вологість палива впливає на ККД обладнання, тому потрібен сухий склад, у якому не утворюється конденсат.
  • Необхідно підключення до електромережі для роботи всіх систем автоматизації. Потрібне резервне електропостачання на випадок можливих відключень електроенергії: джерела безперебійного живлення, генератора.

Для котлів на пелетах ціна вище в порівнянні з аналогічним за потужністю обладнанням на дровах, що зумовлено більшим ступенем автоматизації процесу подачі палива.

Різновиди пелетних котлів

За вживаним паливо можна розділити на:

  • ● Котли, які працюють тільки на пелетах.
  • ● Комбіновані — за відсутності пелет можуть нетривалий час працювати на дровах.
  • ● Універсальні твердопаливні мають кілька камер згоряння для кожного виду палива.

За типом пальників діляться на:

  • ● Зі факельним пальником. Характеризуються найбільш повним згорянням палива. Якщо зняти пальник, то обладнання можна експлуатувати як звичайне твердопаливне.
  • ● Із ретортою. Низькі вимоги до якості пелет, а також може працювати на екогорошці: роздробленому вугіллі.
  • ● Із верхньою подачею палива. Встановлюється в пелетних камінах.

Як матеріал для пальників використовується сталь або чавун. Європейські виробники зупинилися на сталевих пальниках із товщиною металу 5-6 мм.

Про паливо

Найбільш поширені пелети з тирси, але їх можуть виготовляти з гречаного лушпиння, соломи, кукурудзи, ріпаку, вугілля, торфу, курячого посліду й побутових відходів.

Для деревних гранул вважається, що чим світліше їхній колір, тим краще. До преміум класу відносять гранули з дуба й бука. Вони мають світлий відтінок коричневого кольору. Паливо має високу теплотворну здатність і низьку зольністю (1%). Пелети темно-коричневого кольору виготовляють із лушпиння. Вони мають меншу теплотворну здатність і більшу зольність (3%). Промислові гранули мають темний колір завдяки додаванню кори й мають порівняно високі показники зольності. Паливо біло-жовтого кольору виготовляється з відходів деревообробки й меблевого виробництва. Вони можуть містити штучні домішки. Червона окалина після згоряння такого палива може свідчити про присутність хімічних домішок у паливі (лаки, просочення ...). Є гранули, які не бояться вологи. Їх отримують шляхом випалу без доступу кисню. Це витратний метод, тому ціна на такі гранули значно вище.

Важливою характеристикою якості гранул є їхня міцність. Якісні гранули повинні ламатися з зусиллям. Якщо вони легко ламаються, то легко перетворяться в пил ще на етапі транспортування.

На практиці визначити якість пелет можна дослідним шляхом, замовивши пробну партію.

Перед тим, як купити котел на пелетах, важливо вивчити доступність і ціни на гранули в постачальників у своєму регіоні, і в експлуатаційних розрахунках закладати витрати на якісне паливо і його доставку. Запаси на опалювальний сезон рекомендують робити ще влітку за вигіднішою ціною.

Підбір потужності

На необхідну потужність котлів на пелетах впливає безліч чинників: від площі опалювального приміщення до його теплоізоляційних характеристик, тому розрахунок необхідної потужності краще довірити фахівцеві-теплотехніку.

Для орієнтовної оцінки можна скористатися приблизними розрахунками:

  • ● для котеджів, побудованих до 1993 року й пізніше за такою ж технологією, закладається в розрахунок 0,1 кВт на 1 м2 у разі висоти стель 2,6-3 м і 0,08 кВт для південних регіонів;
  • ● для сучасних будинків (за будівельними нормами 2017 року): 0,05 кВт.

Тобто для приватного будинку в Києві площею 150 м2 потрібно котел 15 кВт, а для енергоефективного — 7,5 кВт.

Також, рекомендуємо перед покупкою котла на пелетах зробити розрахунок необхідної кількості палива з урахуванням матеріалу, оскільки питома теплота згоряння в деревини, соломи або лушпиння соняшника різна.

Дозвільна документація для установки

Для установки котлів опалення на пелетах потужністю до 100 кВт не потрібно ніяких додаткових дозволів.

Однак, необхідно дотримати правила пожежної безпеки. Це не тільки досить велика площа, що провітрюється, для котельні, негорючі матеріали для стін і підлогового покриття, але й окреме приміщення для зберігання палива. Необхідно усунути можливість загоряння гранул.

Обслуговування та ремонт обладнання

Процес обслуговування включає в себе правильний запуск, періодичне додавання палива, періодичну очистку від продуктів згоряння, контроль за роботою системи, зупинку й консервацію, а також регулярне технічне обслуговування.

Якщо обладнання не має автоматичної системи для збору золи, то в ручному режимі видаляти золу доведеться приблизно раз на 2-3 дня для агропелет або 5-7 днів для деревини. З автоматичною системою зольні контейнери вимагають очищення приблизно раз на місяць. Золу можна використовувати як добриво.

При правильному використанні котлів опалення на пелетах, їхній період експлуатації складає приблизно 25 років. Але, у порівнянні з газовими, у їхній конструкції більше рухливих частин, тому вища ймовірність різних поломок.

Можна зіштовхнутися з необхідністю ремонту/заміни:

  • ● приводу подачі палива;
  • ● колосників;
  • ● ущільнювачів;
  • ● секцій чавунного теплообмінника;
  • ● електронних плат.

Особливості вибору

При виборі орієнтуйтеся не на ціну, а звертайте увагу на важливі для роботи системи опалення функції. Мова йде про:

  • ● автоматичний розпал;
  • ● автоматичне очищення;
  • ● підтримку мінімального й оптимального режиму горіння;
  • ● захист від перегріву;
  • ● регулювання температури зворотньої води;
  • ● запобігання зворотного займання.

Для пошуку й покупки котла на пелетах можна скористатися каталогом платформи TRUBA.ua. У розділі товарів розміщені позиції від різних продавців — компаній, які працюють на опалювальному ринку України. Покупці можуть ознайомиться з характеристиками самого товару і вивчити особливості роботи фірми. Можливість вивчити пропозиції від різних продавців на одній платформі заощаджує зусилля й час, а набір фільтрів — полегшує пошук.

TRUBA.ua працює з 2004 року й зібрала велику базу компаній інсталяційного ринку.

TRUBA.ua Водопостачання і Опалення, Вентиляція і Кондиціонери
Aquatherm Kyiv 2024