Системи опалення, які підігрівають підлогу — теплі підлоги, створюють комфортний режим температури в приміщенні. Якщо на рівні підлоги температура приблизно 25 0С, то на рівні голови дорослої людини — приблизно 20 0С, а під стелею — 18 0С. Такого мікроклімату не виходить досягти в традиційних системах опалення. Цю особливість часто називають основною перевагою.
Серед інших плюсів виділяють:
- ● Відсутність протягів, оскільки від підлоги піднімається рівномірний повітряний потік.
- ● Чи не піднімається пил.
- ● Не втрачається корисна площа, як, наприклад, із застосуванням батарей.
- ● Не порушується вигляд кімнати.
Зупиняючи вибір на теплих підлогах, краще враховувати, що постійно робити перестановку меблів не вийде, оскільки меблі не повинні стояти на нагрівальних елементах, щоби не викликати локальний перегрів системи. Також, не рекомендують використовувати килимові покриття, які погано віддають тепло, хоча ковроліном і текстильними виробами можна накривати плівкову теплу підлогу, хоч це й не ідеальний вибір.
Використовують як основну або додаткову систему опалення. Для квартир із центральним опаленням — тільки як доповнення. Часто встановлюють у туалеті, ванній і на кухні, де традиційно застосовують плитку, яка добре проводить тепло. Хороше рішення для дитячої, адже підлога в дитячій — поверхня для ігор. Балкон або лоджія з інфрачервоною теплою підлогою стають комфортнішими. Також, застосовують у теплицях, басейнах і лазнях, у гаражі.
Види
За типом нагрівального елементу поділяють на водяну й електричну теплу підлогу, яка, також, ділиться на стрижневу, матову і плівкову.
Водяні
Перші теплі підлоги розробили з теплоносієм у вигляді води, тому їх називають водяними. Але зараз також використовують розчин антифризу, у якого велика теплоємність.
Для монтажу беруть металопластикові труби, які укладають під стяжку або насухо й під'єднують до котла. Не дивлячись на складність у заливці бетонної стяжки і простоту монтажу, наприклад, плівкової теплої підлоги, цей спосіб популярний. Від суміші залежить час висихання та термін введення в експлуатацію. Якщо слабке перекриття не дозволяє використовувати бетонний розчин, то використовують укладку «насухо»: труби укладають на «чорнову» підлогу й накривають гіпсоволоконними плитами або дерев'яними дошками. Цей спосіб у монтажі простіший, але ціна вища, а тепловіддача нижча.
При середній температурі теплоносія до 80 0С, як підлогове покриття можна використовувати будь-які матеріали.
Таку систему опалення використовують у приміщеннях різної складності, наприклад, житлових, офісних або складських. Її вважають екологічною, оскільки вона не створює магнітних полів, на противагу електричній теплій підлозі без електромагнітного захисту. Звертають увагу на дорогі труби та втулки, складну укладку. Після монтажу підніметься рівень підлоги до 10 см. У цьому варіанті практично неможливо обігрівати частину кімнати або балкон. Це завдання вирішується за допомогою плівкової теплої підлоги, яка живиться від електрики. Рекомендують всю трубу укладати в контур (допустима довжина контура 100 м) для максимальної надійності. Можливість поломки пов'язують із можливою неякісною пайкою труб або механічними пошкодження під час укладання або інших ремонтних робіт. Щоб усунути пробій водяної підлоги, потрібно зняти підлогове покриття й розчистити місце навколо. Після запресовування й перевірки чи усунуто протікання, ділянка знову заливається стяжкою.
У житлових багатоповерхових квартирах водяну підлогу заборонено встановлювати як доповнення до центральної системи опалення, у тому числі через теплообмінник.
Електричні
Для функціонування електричної теплої підлоги достатньої напруги 220 Вт для створення опалення потужністю від 80 Вт до 180 Вт. Продукти готові до укладання у вигляді проводів або рулонів. Використовувати можна в будь-яких приміщеннях, у тому числі на відкритих майданчиках.
Одним із різновидів електричних типів є стрижневий. Нагрівальний елемент — гнучкі композитні стрижні на основі графіту, карбону. Продукт схожий на гнучкий мат і має точно ширину 83 см, яку не можна ні збільшити, ні зменшити, що підходить не для всіх конфігурацій приміщень.
Стрижнева підлога укладається в плитковий клей або в стяжку під час використання лінолеуму, ковроліну або ламінату. На продукцію й роботи з її укладання ціна вище в порівнянні з плівковою. Однак, стрижні підключаються паралельно і злам одного не зупинить роботу всієї системи. Також, така підлога не боїться перегріву й на неї можна ставити меблі без ніжок.
Електричний нагрівальний мат є одножильний або двожильний нагрівальний кабель. Двожильний кабель дорожче, але менше споживає електроенергії. Сучасні рішення випускаються вже з декількома шарами захисту, а іноді — армовані скловолокном.
Товщина складає кілька міліметрів і не піднімає висоту підлоги. Мат укладають у плитковий клей, тонку стяжку або на «чорнову» підлогу. Їх виділяє широкий вибір розмірів і доступна ціна. Під час монтажу рекомендують дотримуватися умов ізоляції, згідно з будівельними нормами, але роботи не складні.
Під час вибору електричної теплої підлоги краще враховувати, що механічне пошкодження кабелю виведе з ладу весь продукт. На мат можна ставити меблі без ніжок, щоби не допустити перегріву.
Під ламінат і лінолеум рекомендують використовувати інфрачервону тепла підлогу, яка укладається без стяжки. Її вартість найдоступніша й більш економно витрачає електрику, але має невеликий термін експлуатації в порівнянні з кабельними. Рекомендують для обігріву лоджій і балконів.
На плівці нанесені нагрівальні смуги (модифікований граніт), але з коротким проміжком, що забезпечує рівномірний нагрів поверхні. У разі пошкодження однієї секції, інші продовжують працювати. Випускають у вигляді рулону шириною 0,5 м.
На плівку не рекомендують укладати килими і встановлювати меблі, щоб уникнути перегріву. Посилена перфорована плівка не має цих недоліків, але ціна дорожче. Призначена і для укладання в стяжку або під плитку. Боїться вологи.
Проблеми з нагрівальними елементами в інфрачервоній теплій підлозі частіше трапляються через те, що вона була пошкоджена ще під час монтажу. Іноді з ладу виходить через передавлювання, нерівномірний розподіл ваги меблів або побутової техніки, просвердлювання.
Енергоефективність
Принцип роботи теплої підлоги більш ефективний у порівнянні з радіаторною системою опалення. Відсутність перегрітого повітря під стелею й холодної зони на підлозі робить такий вид опалення економним на 20%.
Ефективність роботи системи збільшується під час роботи від низькотемпературного джерела тепла: конденсаційного котла, теплового насоса, сонячного колектора.
Також, на ефективність роботи впливають терморегулятори, які встановлюються в кожному приміщенні, де тепла підлога змонтована. Механічні терморегулятори управляються вручну. Вони прості в управлінні, довговічні й недорогі, але їх не підключиш до системи клімат контролю. Електронні відстежують температуру теплоносія й повітря в приміщенні.
Але загалом на показник енергоефективності теплої підлоги впливають якість виконаної підкладки, вид покриття підлоги й безпосередньо теплоізоляція приміщень. Тому перед тим, як теплі підлоги купити, фахівці рекомендують підвищити теплоізоляцію будинку, включно з утепленням стін, стелі, фундаменту й заміною вікон на енергоефективні.
Що враховувати під час вибору
Вибір теплої підлоги починається з визначення для яких цілей потрібна установка. Для організації основного опалення рекомендують покривати не менше 70% поверхні і вибирати більш потужний продукт — 150-180 Вт. Для підвищення комфорту достатньо використовувати 30-40% поверхні і 100-120 Вт вистачить.
Також для оцінки необхідної потужності не завадить оцінити площу, що обігрівається, енерговитрати, ймовірні втрати. На систему впливатиме теплопровідність покриття. Добре проводять тепло керамічна плитка, камінь, лінолеум; гірше — дошка, паркет, ламінат і ковролін.
Вибрати й теплу підлогу купити можна в каталозі товарів TRUBA.ua, який побудований як інтернет-магазин. Покупці вибирають товар, оформляють заявку й направляють компанії. Для економії часу й зусиль під час пошуку та купівлі, характеристики винесені окремими фільтрами. На своїй сторінці компанії-продавці залишають контактну інформацію та опис діяльності з особливостями роботи, періодично публікують новини та акції.