Засніженний будинок

Як правильно економити на опаленні

3 етапи для істотної економії тепла для опалення
Олена Сердюк
 8 590
Як модернізувати систему опалення, щоб підвищити її ефективність? Які основні етапи потрібно пройти?

Сучасна система опалення є поєднанням комфорту з економією споживаної енергії і, відповідно, зменшенням плати за комунальні послуги.

Згідно з принципами Active House в житловому приміщенні оптимальна температура становить 24 °С. Active House — будинок зі здоровою й комфортною атмосферою для мешканців і без негативного впливу на клімат. В українських нормах розрахункова температура в загальній кімнаті, спальні, кабінеті вказана 20 °С за відноснії вологості 60% (ДБН В.2.2-15-2005). Така різниця в рекомендованих цифрах через те, що в ДБН-ах вказують мінімально допустимі норми. Але все ж це норми, а оптимальна комфортна температура для кожної людини своя.

Правильна економія на опаленні — це не просте зниження температури в приміщенні, а термомодернізація будівлі для забезпечення комфорту за мінімальних затратах енергії. Процес включає кілька етапів:

  1. Підвищення теплоізоляційних характеристик квартири
  2. Поліпшення герметизації багатоквартирного і приватного будинків
  3. Підвищення ефективності системи опалення у квартирі
  4. Поліпшення системи опалення для ОСББ
  5. Модернізація опалення в приватному будинку

1 етап. Облік споживаної енергії

Лічильник тепла
Квартирний лічильник Landis Gyr Ultraheat 2WR6 застосовується для вимірювання тепла системою опалення. Може бути укомплектований модулем для підключення в мережу централізованого збору даних теплопостачальною організацією. Фото: TRUBA.ua

Для квартир у будинках необхідно встановити індивідуальний лічильник з урахуванням онлайн (ми ж в XXI столітті й це доступно) і поставити його на баланс теплопостачальної організації. Бачити на мобільному телефоні поточний стан і всю історію споживання дуже зручно.

Квартирний лічильник встановлюється окремо на кожний стояк і дозволяє платити тільки за реально спожите тепло плюс частина витрат на опалення площ спільного користування. У квартирах із горизонтальною розводкою лічильники встановлюються без проблем. І в новобудовах уже передбачена можливість установки квартирних лічильників тепла в кожну квартиру. А в будинках із вертикальною розводкою можна встановлювати прилади-розподілювачі теплової енергії. Для вирішення цього питання в серпні 2018 року був затверджений Порядок оснащення окремих приміщень, але для цього в будинку повинен бути встановлений загальнобудинковий лічильник тепла. Також, у Порядку зазначено, що прилади-розподілювачі повинні бути з можливістю автоматичного відправлення даних обслуговуючої організації.

При виборі лічильників також рекомендуємо звернути увагу на опцію дистанційного відправлення. У майбутньому вона стане обов'язковою (ця тенденція вже чітко проглядається), а вартість приладів із цією опцією й без неї не сильно відрізняється.

Власники приватних будинків також можуть розглянути можливість заміни старого лічильника на прилад з онлайн урахуванням і дистанційним відправленням даних. Це підвищує комфорт користування: не потрібно лізти в підвал і кудись записувати дані. Також, постійний моніторинг використання енергоресурсів допомагає економії на опаленні в приватному будинку вже на цьому етапі. Як? Змінює поведінку мешканців. Наприклад, можна не піднімати температуру, коли нікого вдома немає. Адже зниження температури в приміщенні всього на 1 градус економить 5-6% теплової енергії. Залежно від поведінки користувачів можна економити до 30% тепла тільки встановивши зручний візуальний контроль витрат енергії.

2 етап. Усунення тепловтрат

Після організації обліку тепла можна переходити до другого етапу — усунення або обмеження його втрат.

Підвищення теплоізоляційних характеристик квартири

Допомагає зберегти тепло у квартирі заміна вікон на енергоефективні, наприклад, на ПВХ вікна з двокамерним склопакетом із «теплою» дистанційною рамкою, товщиною 40 мм, двома i-склами й аргоном. Також тепловтрати зменшує заміна вхідних дверей на «теплі». На цьому етапі економія на опаленні у квартирі буде вже відчутною.

Але! Зверніть увагу, що «клаптикове» утеплення зовнішніх стін квартири незаконно. Це самостійна зміна вигляду будинку і власника можуть притягнути до адміністративної відповідальності (статті 96, 150 і 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення). У результаті власника зобов'яжуть зняти утеплення й виплатити витрати. З «невидимих» наслідків такого утеплення — розбалансування теплового балансу будинку.

«Клаптикове» утеплення зовнішніх стін квартири незаконно. Можуть притягнути до адміністративної відповідальності

Також утеплення індивідуальних квартир не підтримується програмами пільгового кредитування. Саме державні й локальні програми, а також IQ energy від ЄБРР, показали себе, як інструменти в системі економії опалення для населення.

Поліпшення герметизації багатоквартирного і приватного будинків

Якщо в багатоквартирному будинку створено ОСББ чи обраний керівник (відповідно до Закону України «Про об'єднання громадян»), можливо комплексна модернізація, щоб створити замкнутий контур утеплення для всього периметру: вікна, стіни, дах, перекриття підвалу.

Зліва направо: старий і утеплений фасад багатоквартирного дому
Столичне ОСББ «Авіатор–17» реалізувало утеплення фасаду будинку в рамках програми фінансування енергоефективності житла Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) IQ energy. Фото: IQ energy
  • Житлові будинки висотою до 26,5 м можна утеплювати пінополістиролом, мінеральною, кам'яної або базальтової ватою, згідно з ДБН В.2.6-33:2008 «Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією. Вимоги до проектування, улаштування та експлуатації».
  • Будинки вище 26,5 м утеплюються виключно з негорючих матеріалів — мінеральною, кам'яною або базальтовою ватою.

Ще один крок — поставити в під'їзд дотягувачі для вхідних і тамбурних дверей. І стежити за тим, щоби тамбур функціонував. На практиці доведено, що теплий під'їзд підвищує комфорт і температуру у квартирах на 4 °С у разі тих же витратах на опалення, наприклад, температуру в приміщенні може підняти з 18 °С до 22 °С.

Завдання з комплексного утеплення стоїть і перед власником приватного будинку для економії газу під час опалення або інших джерел тепла. Також, залишається етап заміни вікон і дверей.

3 етап. Модернізація системи опалення

Після організації обліку споживаного тепла й усунення тепловтрат можна переходити до модернізації системи опалення. Такий порядок заходів допоможе отримати максимальний ефект економії тепла.

Підвищення ефективності системи опалення у квартирі

У квартирі доцільно встановити автоматичні терморегулятори на радіатори. Терморегулятор реагує на зміну температури повітря в кімнаті й автоматично регулює подачу теплоносія в батарею. Так він змінює теплову потужність радіатора й підтримує задану температуру в приміщенні.

Радіаторний термостат рекомендують, передусім, встановлювати в кімнатах, де часто змінюється температура: на кухні, у кімнатах на сонячній стороні, де збираються багато людей. У різних приміщеннях можна встановити різну температуру. Також, на час від'їзду, можна виставити знижену температуру (до +18 °С) й економити витрати на тепло.

Три радіаторні термоголовки і смартфон
Danfoss Eco дозволяє регулювати температуру радіатора через Bluetooth за допомогою програми на смартфоні. Фото: Danfoss

Електронні радіаторні терморегулятори дозволяють більш точно налаштовувати температуру, програмувати різні режими використання. Для режиму «У від'їзді» можна за кілька годин до приїзду включити систему опалення у звичайний режим. У такому режимі очікування зниження температури опалення на 6 °С (з 24 °С до 18 °С) економить 30% енергії, адже зниження внутрішньої температури в приміщення на 1 °С економить 5-6% на опаленні.

Додатково власникам квартир (ОСББ) можна розглянути доцільність заміни труб опалення та відновлення або заміну радіаторів.

Поліпшення системи опалення для ОСББ

Індивідуальний тепловий пункт
«Встановлення ІТП дозволяє знизити споживання тепла від 15 до 73%», - Олександр Гут, спеціаліст з розвитку проектів «Термомодернізація у житловому секторі» компанії «Данфосс ТОВ» Фото: Данфосс ТОВ

Для будинку, де створено ОСББ чи обраний керівник, першим кроком із модернізації системи опалення буде установка індивідуального теплового пункту з загальнобудинковим лічильником і погодним регулятором тепла. Залежно від температури на вулиці він подає потрібну кількість тепла в будинок. Це пряма економія теплоносія або економія газу для опалення будинку, яка відіб'ється в рахунках за комунальні послуги.

Щоб тепло розповсюджувалося рівномірно будівлею, потрібно збалансувати систему опалення. Для цього встановлюють балансувальні клапани на стояках.

Часто труби старого житлового фонду зношені й бажано провести заміну труб опалення або модернізацію системи опалення до двотрубної.

Модернізація опалення в приватному будинку

У приватному будинку модернізацію, без заміни системи опалення, починають із заміни котла на енергоефективний. Енергоефективні котли внесені до переліку програми IQ energy, у рамках якої можна отримати компенсацію в розмірі до 3000 євро від ЄБРР.

Конденсаційний котел на кухні
Газовий конденсаційний котел Viessmann Vitodens 100. Номінальна потужність: 4.7-35 кВт. Фото: Viessmann

Для економії газу під час опалення приватного будинку вигідно котел замінити на конденсаційний із погодозалежним регулюванням (10-15% економії) та обліком онлайн. Сучасні рішення мають можливість дистанційного керування через смартфон. Можна налаштувати зниження температури по годинах і днях, коли нікого немає вдома.

Ефективними в економії тепла є поєднання конденсаційного котла й теплої підлоги. Це вже вимагає заміну системи опалення. Тепла підлога працює за низьких температур теплоносія і створює комфортний температурний режим: тримаючи «ноги в теплі, а голову в холоді». Застосування теплої підлоги дозволить заощадити до 15% теплоенергії за умови правильного укладання.

Якщо в будинку основне джерело енергії електроенергія, то ефективним буде застосування теплої підлоги з тепловим насосом.

А якщо немає газу й електрики, сучасний твердопаливний котел із теплою підлогою.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через TRUBA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще

Теплоізоляція