Навіщо потрібен лічильник тепла?
Лічильник тепла (тепломір) — це прилад, призначений для обліку теплової енергії, що надходить в приміщення. Установка лічильника теплової енергії дозволяє надалі платити тільки за реально спожите тепло в окремо взятій квартирі. А це прямий шлях до економії, що стимулює власників максимально утеплити житло: встановити енергоефективні вікна (економія від 1000 до 1400 грн за один опалювальний сезон), утеплити фасад, вхідні двері тощо. Адже чим менше тепла "губиться", тим економніше витрата теплової енергії і нижче ціна за опалення.
При цьому самостійно контролювати температуру в квартирі або її окремих кімнатах можна за допомогою терморегуляторів, встановлених на батареях. Адже зниження температури в приміщенні всього на 1 °C економить 5-6% теплової енергії.

Квартирний лічильник тепла встановлюється окремо на кожний стояк. У будинках з горизонтальною розводкою система опалення кожної окремої квартири має один тепловий вхід, в будинках з вертикальною розводкою їх по 2-3. Установка квартирних тепломірів у другому варіанті обійдеться дорожче і поки що потребує розробки індивідуального проекту переобладнання внутрішньобудинкових/квартирної мережі центрального опалення (питання про те, щоб розробити і затвердити методику проектування установки індивідуальних теплолічильників вже піднімається, оскільки зараз цю процедуру пройти достатньо складно).
Економія (за умови, що квартира правильно утеплена і нагрів приміщень буде регулюватися в залежності від погодних умов) складе 35-40% теплоенергії за опалювальний сезон, а для панельних будинків 70-90-х років будівництва економія може сягати 60-70%.
В усіх житлових новобудовах системи опалення мають горизонтальну розводку і для кожної квартири спочатку передбачена можливість установки поквартирного лічильника.
Для більшої економії коштів мешканців (незалежно від наявності або відсутності поквартирних лічильників) в кожному житловому будинку необхідно встановлювати загальбудинковий лічильник, що дозволяє економити на опаленні до 30% витрат на сезон. Крім того, актуально також встановити погодний регулятор тепла, який буде додатково економити до 20% теплоенергії, — у Києві ці витрати частково взяла на себеміська влада.
Типи лічильників
Тепловий лічильник вимірює, обчислює і фіксує показник споживання теплової енергії (у Гкал).
За принципом вимірювання об'єму теплоносія лічильники діляться на два основних види:
1. Тахометричні (механічні) — працюють за принципом підрахунку оборотів рухомої крильчатки, що обертається всередині корпусу під натиском води. Розрізняються однострумні і багатоструменеві (забезпечують рівномірний розподіл потоку води, що підвищує точність вимірювання) теплолічильники.
- Переваги:
- • невисока вартість (від 2000 грн і вище, без урахування вартості установки);
- • энергонезалежність;
- • менш вимогливі до монтажу (можуть монтуватися у горизонтальному, вертикальному або нахиленому положенні, потрібні малі довжини "заспокійливих ділянок", що зменшує габарити вузла обліку).
- Недоліки:
- • наявність рухомої крильчатки, яка з часом може вийти з ладу;
- • чутливість до якості води;
- • не показує миттєві витрати;
- • необхідність монтажу фільтра перед водоміром.
2.Ультразвукові — вимірюють час проходження ультразвукового сигналу від джерела до приймача. Працюють на літієвій батареї, термін експлуатації якої становить від 10 до 16 років.

- Переваги:
- • висока точність і широкий діапазон виміру;
- • показує миттєві витрати;
- • дані зберігаються в архіві;
- • немає рухомих частин, які контактують з водою, що забезпечує тривалий термін служби приладу;
- • не чутливий до якості води.
- Недоліки:
- • більш висока вартість (від 3000 грн і вище, без урахування вартості установки);
- • бульбашки повітря у воді знижують точність вимірювання.
Міжповірочний інтервал для всіх типів теплолічильників становить 4 роки. Як правило, компанії, що займаються установкою тепломірів, також пропонують послуги із здійснення їх періодичної повірки.
Процедура установки
Лічильник тепла має бути занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки (мати відповідний номер Держстандарту України). Монтаж виробляє тільки спеціалізована організація, що має ліцензію на цей вид діяльності.
Установка теплового лічильника:
- • Подається заява на установку в організацію, яка надає послуги з теплопостачання. Організація видає технічні умови на установку.
Важливо: при наявності заборгованості за користування послугами, необхідно погасити борг. - • Розробляється проект (відповідно до технічних умов) і узгоджується з теплопостачальною організацією.
- • Здійснюється монтаж і пусконалагоджувальні роботи.
- • По завершенні монтажу тепловий лічильник має бути опломбований постачальником послуг.
- • Для того, щоб нарахування за спожиті послуги здійснювалося на підставі показників лічильників, їх необхідно зареєструвати (взяти на облік) в абонентському відділі постачальника послуг.
Як правило, організації, які займаються установкою тепломірів, пропонують послуги "під ключ", беручи на себе всі етапи процесу проектування, монтажу та постановки приладу на облік.
Ціна: лічильник + установка
Плануючи придбання квартирного теплового лічильника, необхідно враховувати вартість не тільки самого приладу, але і його установки. Ціна за монтаж залежить від типу лічильника і країни-виробника.
Послуга установки з урахуванням вартості приладу складає приблизно 5500-8000 тис. грн. Інвестиції в установку лічильника теплової енергії часто окупаються протягом одного опалювального сезону.