
Мають просту конструкцію: вікно для подачі палива, топкова і димар. Паливом слугує вугілля або дерево. Представлені двома видами: з чавуну і сталі.
Переваги: невисока ціна, не залежить від електромережі (механічний спосіб регулювання).
Недоліки: часте обслуговування (4-8 дозакладок палива на добу), низький ККД, мінімальна можливість регулювання температури, чутливість до вологості палива.

Камера згоряння влаштована таким чином, що за допомогою спеціального вентилятора забезпечується довге і повне згоряння палива. Котел працює циклом: завантаження палива, розпалювання, горіння, загасання, чистка котла. Паливо: переважно дрова, а також торф, вугілля та брикети.
Переваги: тривале горіння (від 12 годин до двох діб), не залежить від електромережі.
Недоліки: низький ККД (приблизно 70%), відсутність регулювання температури.

Мають дві камери згоряння: в першій в умовах дефіциту кисню дрова висихають і відбувається виділення піролізного газу, який догорає в другій камері. Паливо — деревина, бажано твердих порід. Час горіння на одній закладці становить від 6 до 10 годин.
Переваги: високий ККД (85-90%), можливість регулювання потужності котла (40-100%), екологічність (у виділених газах немає токсичних домішок, низький рівень зольності), повне спалювання деревини.
Недоліки: вологість дров не повинна перевищувати 20%, необхідно підключення до електромережі, великі габарити і вага, а також висока вартість самого котла і системи його установки.

Оснащені автоматичною системою подачі і спалювання палива, завдяки якій паливо (пелети) спалюється дозовано. Пелети, або паливні гранули, виготовляються з деревних відходів: стружок, тирси тощо. Для установки пелетних котлів необхідна додаткова площа для бункера, в який завантажується великий обсяг палива. Подача пелетів в топкову відбувається автоматично за допомогою спеціального механізму (шнека), також в автоматичному режимі контролюється процес подачі повітря і горіння.
Переваги: великі інтервали між завантаженнями палива, автоматичний розпал, діапазон регулювання потужності — від 10 до 100%, високий ККД.
Недоліки: висока вартість котлів і пелетів, необхідне підключення до електромережі.
Найбільш зручний і популярний зараз варіант — комбіновані котли: з комбінованим пальником або з двома пальниками (газ і рідке паливо), котли з камерою для спалювання твердого палива і можливістю установки навісних пальників (газ, рідке і тверде паливо), котли, обладнані вбудованим ТЕНом і мають дві роздільні камери згоряння (чотири види палива). Комбіновані котли розраховані на перебої в подачі будь-якого виду палива.
Переваги: універсальність і можливість працювати на різних видах палива.
Недоліки: висока вартість, великий розмір, необхідне підключення до електромережі.
Обираючи сталевий котел, слід звернути увагу на товщину сталі, з якої виготовлені елементи теплообмінника (повинна бути не менше 4 мм, якщо тонше, то є ризик деформації або корозії і передчасного виходу з ладу).
Також важлива наявність теплоізоляції між обшивкою котла та його теплообмінником. Це збільшує ККД котла (при якісній теплоізоляції, як і в випадку з бойлерами, під час роботи котла обшивка майже не нагрівається).
Переваги: ударостійкі, менш чутливі до коливань температури води на вході котла, легка конструкція, високий ККД, ремонтопридатність.
Недоліки: чутливі до корозії, не можна наростити потужність.
Чавунні твердопаливні котли виготовляються методом лиття з високоміцного матеріалу і складаються з секцій, кількість яких прямо пропорційна потужності котла. Секції з'єднуються між собою за допомогою спеціального герметика. У разі поломки секції, її можна замінити. А також при необхідності можна доукомплектувати котел додатковими секціями, що збільшить його потужність.
Переваги: тривалий термін служби (на деякі моделі виробники дають гарантію на секції до 10 років), коррозієстійкість, легко ремонтувати (шляхом заміни несправної секції), можливість збільшити потужність.
Недоліки: нестійкість до різкого перепаду температур і фізичних ударів.
Читайте також: Твердопаливний котел у будинок: критерії вибору