Опалювальний котел

Як вибрати систему опалення для котеджу

 2 452
Кращі системи опалення для котеджу. Поради по опаленню котеджу. Газове опалення котеджу і інші системи опалення будинків котеджів

При виборі системи опалення заміського будинку треба відповісти на два головних питання — «Які передбачається залучити енергоресурси?», і «З якою метою планується здійснити обігрів — постійного проживання або часткового?».

Варіантів відповіді всього два, але рішень може бути кілька.

Загальний огляд головної ланки опалювальної системи котеджів

Безумовно, у будь-якій класичній опалювальній системі головною ланкою є котел, який несе низку функцій і призначень. Вибір котла — важливий момент, від якого залежать майбутні комфорт, тепло й затишок будинку.

Тому цілком природно на самому початку класифікувати котли за видами палива, що використовується для розігрівання теплоносія:

  • Твердопаливні котли — дерево, вугілля, торф, пелети тощо;
  • Рідкопаливні котли — дизельне паливо, бензин тощо;
  • Електричні котли — електрика;
  • Газові котли — газ;
  • Комбіновані котли — поєднання твердого палива та електрики тощо.

Наступне, на що потрібно звернути увагу — визначення потужності.

Під час розрахунку потужності котла, потрібно враховувати не тільки кубатуру, але й тепловтрати будівлі: товщину стін, наявність зовнішнього або внутрішнього утеплення, вид вікон і скління тощо. Але найкраще розрахунок потужності довірити фахівцеві.

Далі треба визначити призначення теплоносія: котел буде використовуватися тільки для опалення або додатково підігрівати воду.

У цьому випадку теплоносії діляться на одноконтурні котли і двоконтурні котли (контур на опалення й контур на гаряче водопостачання).

Наступне принципове питання — видалення відпрацьованих газів. Тобто природна вентиляція або примусова.

Якщо не хочеться зв'язуватися з монтажем спеціалізованої системи вентиляції, найкраще придбати турбований котел.

І останнє, про що варто згадати в загальному огляді — вибір котла за способом монтажу, тобто підлоговий або настінний.

Цей вибір має пряме відношення, як до дизайну будинку, так і до подальшого монтажу опалювальної системи.

Постійне мешкання. На ділянці газ

Котел підлоговий газовий
За матеріалами www.truba.ua/f/HeatLine
Котел підлоговий газовий для систем із примусовою циркуляцією теплоносія.

Класичний варіант

Якщо на ділянці проведено газ, то найкраще залучити в системі опалення газовий котел для опалення котеджів, який, безумовно, є фаворитом на сьогоднішньому ринку.

І попри те, що енергоносій уже починає пощипувати за кишеню, ціни на котли з використанням газу залишаються порівняно недорогими. На українському ринку представлений величезну низку як моделей, так і виробників газового обладнання, тому вибір і покупка газового котла не представляє особливих зусиль.

Але як наведено вище — головне визначитися з потужністю, функціями та призначенням котла, а вже потім приступати до придбання його.

Пам'ятати треба лише про те, що газ — субстанція вибухонебезпечна і вимагає дуже відповідального підходу (спеціальний дозвіл на монтаж газового котла, правильне розміщення й хороша вентиляція).

Підлогові газові котли

Стаціонарні котли поділяються на два види:

  • З атмосферним пальником. Він є нащадком газового гніту, заведеного в грубку. Основний принцип пристрою — газова духовка, яка гріє воду. Такий котел коштує дешево, працює тихо, простий в обслуговуванні та не залежимо від електропостачання.
  • З надувним пальником. Більш технологічний, дорожче коштує, має більший ККД, є можливість зміни пальника з газу на рідке паливо (за це задоволення потрібно заплатити окремо), може досягати величезної потужності.

Настінні газові котли

Настінні котли — це повністю укомплектована котельня. Крім «джентльменського набору» з пальника й теплообмінника, присутні: циркуляційний насос, розширювальний бак, що регулюють і аварійні системи управління, манометри, термометри тощо.

Автоматика газового котла вимикає його за браком газу і включає в разі відновлення подачі газу (тобто має блок автоматичного запалювання), контролює наявність полум'я, тяги в димоході та нагрів теплоносія.

Ці котли коштують дорожче в порівнянні з підлоговими котлами, але витрати загалом під час монтажу опалення — менше, бо віднімаються витрати на монтаж кожного з перерахованих вище елементів окремо.

Настінні газові котли мають такі модифікації:

  • з відкритою й закритою камерою згоряння,
  • з ручним або електронним підпалом,
  • з природним і коаксіальним димарем.

При покупці цього виду котла треба звернути увагу на показник опору камери згоряння. Чим менше значення, наприклад 1-2 мБар, тим краще. Цей показник означає можливість повноцінної роботи котла за певних параметрів тиску в подаючій системі. Якщо опір топкової камери 8 мБар і вище — про повноцінну роботу котла говорити не доводиться.

Єдиний недолік настінних котлів — залежність від електроенергії. До розв'язання цієї проблеми є два підходи:

  • Встановити безперебійне джерело живлення;
  • Купити модель настінного котла з теплогенератором, який виробляє електрику з одержуваного тепла.

Газові конденсаторні котли

Котельня на одноконтурному настінному конденсаційному котлі
За матеріалами www.truba.ua/f/Barrakuda
Котельня на одноконтурному настінному конденсаційному котлі VIESSMANN і бойлері непрямого нагріву

Останнім часом чималу популярність здобули конденсаторні котли. Пов'язано це з більшою економічністю агрегату в порівнянні з настінними котлами. Економія досягається через використання водяної пари що міститься у відвідних газах. У таких котлах використовуються високотехнологічні пальники та превентивний вентилятор, який змішує газ із повітрям.

Важливою умовою для повноцінної роботи конденсаторних котлів є якомога більш низька температура теплоносія у зворотному контурі системи опалення. Максимально допустиме значення температури обратки — 60 °C, але чим нижче температура, тим вище ККД котла.

Альтернативний варіант: резервний котел

Щоб система опалення в будинку не залежала від зовнішніх «форс-мажорів» — аварійне відключення газо- електропостачання — потрібно поєднати як мінімум два взаємозамінних котлів. Наприклад:

  • газовий котел + електричний,
  • газовий + твердопаливний котел.

Альтернативний варіант: газовий котел + сонячний колектор

Напевно, не кожен житель заміського будинку може похвалитися тим, що на ділянці є централізоване гаряче водопостачання, але митися і мити посуд потрібно цілий рік. І якщо взимку гаряча вода звісно ж зрозумілий факт, то влітку зайвий раз запускати підігрів води навіть у контурі ГВП — невигідно. Для цього використовують сонячні колектори.

Нагрівання води влітку за допомогою сонячних колекторів (в залежності від моделі) може досягати 200-300 °C. Водночас, нагріта вода відразу не подається безпосередньо в кран. Спочатку вона акумулюється в бойлері-накопичувачі, а потім, за допомогою змішувального клапана, змішується з холодною водою.

У холодний і непогожий час року, сонячними колекторами передбачається функція «підігріву» води в системі опалення, тим самим значно зменшуючи витрати на оплату енергоносія.

Принцип роботи сонячних колекторів дуже простий і, якщо є охота, його можна зробити навіть власними руками, але краще все-таки купити заводський.

Постійне мешкання. На ділянці тільки електрика

Класичний варіант

На сьогодні важко уявити собі будинки або котеджі нашої країни, які не мають доступу до газового енергоносія. Проте, далеко не кожен власник заміського будинку може мати у своєму розпорядженні загальнопоширений вид палива. Розв'язання проблеми в цьому випадку може бути установка рідиннопаливних, електричних або твердопаливних котлів.

Електричні котли

Котел електричний
За матеріалами www.truba.ua/f/garant
Котел електричний

Сучасному споживачу пропонується два основних види електричних котлів: традиційний електричний котел і електродний або іонний котел.

  • У традиційному електричному котлі встановлений трубчастий електронагрівач (скорочено ТЕН) із внутрішнім провідником великого опору. Такий котел починає гріти воду одночасно з подачею електроживлення на ТЕН і працює з незмінною потужністю.
  • Інший вид електричного котла — іонний котел. Принцип — у теплоносії, який нагрівається через рух позитивно й негативно заряджених іонів між електродами, що спричиняють утворення тепла.

Головні переваги використання всіх видів електричних котлів — у простоті монтажу й абсолютній екологічності: не потрібні «витяжні траси», не пахне газом і димом, або іншими продуктами розпаду вуглеводнів.

Основний недолік — високі експлуатаційні витрати. Хоча вирішенням цієї проблеми можуть стати лічильники, призначені для зонування часу доби: у денний час — звичайний тариф, у нічний — менший тариф оплати витраченої електрики.

Твердопаливні котли

Твердопаливний котел
За матеріалами www.truba.ua/f/Barrakuda
Котельня на двох твердопаливних піролізних котлах

Цей вид котлів має низку незаперечних переваг. Після декількох циклів подорожчання природного газу та електроенергії не тільки у нас, а й у країнах Західної Європи, твердопаливні котли почали купувати через стабільність цін на тверде паливо. Тим паче на ринку присутні моделі, що можуть «перетравлювати» практично всі різновиди органіки, включно з тирсою, соломою тощо.

Сучасні твердопаливні котли оснащені системою автоматичного підтримання температури без підключення електроживлення за принципом «датчик-заслінка» за допомогою механічного з'єднання.

Для захисту від перегріву використовується додатковий контур охолоджуючої води. Підмішування холодної води до теплоносія може здійснюватися як вручну, так і автоматично.

Не так давно сімейство твердопаливних котлів поповнилося газогенераторними або котлами піролізними. У камері завантаження, унаслідок високої температури і нестачі кисню, генерується піролізний газ, який згорає в керамічній форсунці, змішуючись із вторинним повітрям. Три головні переваги має піролізний котел:

  • Мінімізований викид забруднюючих речовин в атмосферу;
  • Збільшено час між завантаженням палива до 6-24 годин;
  • Збільшено ККД до 85%.

Рідкопаливні котли

Узгоджуючи з реаліями сьогоднішнього дня, рідкопаливні котли все-таки задоволення не з дешевих. По-перше — ціни на солярку вже давно кусаються. По-друге — витрати на придбання котла. По-третє — вартість акумулюючої місткості для дизпалива. А на додачу — відоклемлене приміщення, яке вимагає вентиляції, шумоізоляції та, бажано, підігріву паливопроводу.

Рідкопаливні котли головним чином знаходять своє застосування у варіації «комбінований котел», який має у своєму розпорядженні зміні пальники.

Скажімо, у перспективі підведення газу на ділянку або для котеджів побудованих у місцях, де немає електро- і газопостачання, комбінований котел стане ефективним вкладенням коштів, оскільки надасть можливість змінити один пальник, що працює на твердому або рідкому паливі, на інший — пристосований під газ або електрику.

Альтернативний варіант: тепловий насос

Тепловий насос
За матеріалами www.truba.ua/f/altenergo
Тепловий насос AiK medium

Альтернативним варіантом вищезгаданим агрегатам опалювальної системи в разі, коли на ділянці є тільки електрика, може стати тепловий насос. Джерелом тепла для нього можуть бути: водойми, земля, свердловина або повітря, що викидається вентиляцією з приміщення. Теплоносієм є холодоагент — образно кажучи «кондиціонер навпаки». Але головне, що температура подачі води в систему опалення з теплового насоса майже 50-55 °C, що цілком досить для обігріву будинку.

Тимчасове проживання

Класичний варіант

У разі тимчасового проживання в заміському будинку, головна ланка опалювальної системи — котел — можна підібрати відповідно до енергоносія, наявного на ділянці. Але водночас треба продумати систему опалення таким чином, щоби вона не «рвонула» в той період, коли будинок не обігрівається. Рішенням цього завдання може бути повітряний обігрів або брак води в системі опалення. Наприклад, замість газового котла — газові конвектори, замість води — антифриз.

Однак, вибираючи антифриз для заповнення опалювальної системи необхідно пам'ятати:

  • не кожен антифриз підходить для системи опалення, а тільки спеціалізований, так само як і використання антифризу не застосовується для відкритих систем опалення, двоконтурних котлів і оцинкованої труби.

Також треба врахувати:

  • антифриз більш в'язкий і менш тепломісткий, тому знадобляться більш потужні радіатори та циркуляційний насос.

Альтернативний варіант: тепла підлога

Тепла підлога
За матеріалами www.truba.ua/f/deyneka

У приватному будівництві все більшу популярність завойовує додаткова система підігріву — тепла підлога.

Тепла підлога може бути основним джерелом тепла і додатковим елементом опалювальної системи та буває на базі електрики або парового опалення.

Доцільність підігріву підлоги — для створення найбільш комфортної температури в приміщенні. Ефективність полягає в результативному методі теплозбереження за допомогою рівномірного випромінювання тепла.

Зазвичай, систему «тепла підлога» повсюдно застосовують у будинках з постійним проживанням. Але за варіанту «тимчасового проживання» тепла підлога може послужити додатковою системою опалення в таких приміщеннях як кухня, ванна кімната й басейни, на обігрів яких, у разі класичного підходу, потрібно тривалий час.

Гасло сьогоднішнього дня достеменно звучить так: «щоб добре заощадити, потрібно добре витратити!». І це, передусім, стосується системи опалення, у якій і класичний варіант, й альтернативний вимагає достатнього вкладення коштів. Тому вкрай важливо точно змоделювати «пропоновані обставини» проживання в заміському будинку і придбати всі необхідні елементи відповідно до вибраного варіанта системи опалення.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через TRUBA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще

Aquatherm Kyiv 2024