Рекомендації Buderus по застосуванню гідравлічних схем котелень зі встановленням гідравлічної стрілки

 3 803
До уваги читачів пропонується найважливіша і найкорисніша інформація про застосування таких гідравлічних схем з урахуванням рекомендацій відомого виробника котельного обладнання - Buderus та багаторічного практичного досвіду проектування і експлуатації сучасних котелень.

Останнім часом при проектуванні сучасних автономних котелень широкого застосування набули гідрав-лічні схеми підключення котлоагрегатів та споживачів тепла зі встановленням так званої "гідравлічної стрілки". В технічній документації різних виробників теплотехнічного обладнання можна зустріти інші назви цього пристрою: "гідравлічна вирівнююча лінія", "гідравлічний розмежувач", але найпоширеніший вживаний термін - "гідравлічна стрілка".
Гідравлічні схеми обв`язки котелень з гідравлічною стрілкою мають місце як для однокотлових, так і для багатокотлових установок будь-якої потужності та незалежно від кількості споживачів тепла. Звичайно, найчастіше використовуються при установці двох чи більше котлоагрегатів, адже на стрілку покладається найперше і найголовніше завдання - виконання гідравлічної ув`язки котлового та опалювальних контурів.

Найчастіше застосування гідравлічної вирівнюючої лініі доцільне в таких випадках:

  • при необхідності влаштування декількох розподільчих колекторів з підключеними до них споживачами тепла;
  • при розташуванні одного чи декількох розподільчих колекторів на великій від-стані від котельні, а також на великій відстані один від одного;
  • при проектуванні котельні, коли ще не відома точна кількість та характеристики контурів споживачів тепла;
  • при відсутності можливості здійснювати системою автоматики котельні керування підключеними опалювальними контурами, або у разі, коли відсутня можливість керувати розподільчими установками, або коли розподільча установка вже має свою автоматику керування;
  • коли необхідна витрата теплоносія опалювальних контурів набагато більше ви-трати води, що проходить через котловий контур.

    Головні переваги застосування гідравлічної стрілки в теплотехнічних системах:

  • розподіл на первинний та вторинний контури при великих опорах та при великих відстанях між опалювальним котлом і опалювальними контурами;
  • котловий та опалювальні контури гідравлічно розв`язані, тобто відсутній взаємний вплив контурів;
  • запобігання взаємного впливу об`ємних потоків води в опалювальному котлі чи котлах і контурах теплоспоживачів;
  • надходження в опалювальний котел і в контури теплоспоживачів заданих об`ємних потоків;
  • використання їх в установках з одним або декількома котлами незалежно від системи керування опалювальних контурів;
  • водогрійні котли захищені від занадто низьких температур зворотньої води незалежно від підключених опалювальних контурів;
  • простота розрахунку насоса котлового контура та виконавчих органів;
  • при грамотному розрахунку робота виконавчих органів, розташованих по обидві сторони гідравлічної стрілки, оптимальна;
  • гідравлічна стрілка при відповідному розрахунку може бути використана також як грязьовик (шламоуловлювач).
  • Конкретні пояснення та практичні рекомендації
    Для ефективної роботи гідравлічної стрілки і виконання покладених на неї функцій велике значення мають правильно виконаний розрахунок та підібраний типорозмір установки. Для забезпечення гідравлічної ув`язки мережі треба розрахувати потужність таким чином, щоб між подаючою та зворотною лініями теплоносія практично не відбувалось падіння тиску. При номінальній витраті води слід виходити зі швидкості потоку від 0,1 до 0,2 м/сек. Звичайно, що чим менша швидкість, тим краще працює стрілка, але збільшується металоємність системи, а відповідно капітальні витрати. За рахунок цього стає можливим одночасне використання цьо-го пристрою в якості фільтра-грязьовика (шламоуловлювача).
    Простота конструкції дозволяє виконати цей прилад самостійно, але часто виникає питання, як це зробити. Компанія Buderus дає конкретні рекомендації по розрахунку та конструктивному виконанню гідрав-лічної стрілки.
    Наприклад, в котельні встановлено два котли одиничною теплопродуктивністю 1350 кВт. Температурний графік: 90/70°С. Витрата води котлового контура через гідравлічну стрілку становить 116,0 м3/год. Приймаємо швидкість потоку 0,2 м/сек.
    Діаметр гідравлічної стрілки: 0,45 м. Якщо прийняти швидкість потоку 0,1 м/с, то діаметр відповід-но становитиме 0,64 м.
    Інші конструктивні розміри визначаються у відповідності з визначеним діаметром і приймаються у відповідності з рекомендаціями Buderus.
    При необхідності виготовлення гідравлічної стрілки квадратної чи прямокутної форми переріз розраховується відповідно по еквівалент-ній площі.
    Окрім правильного підбору розміру гідравлічної стрілки слід також приділити увагу правильному визначенню об`ємних ви-трат насосів котлового контура. За рекомендаціями Buderus, для однокотлової установки витрата насоса повинна на 10% перевищувати загальну витрату теплоносія через систему теплопостачання. Для двокотлової установки витрата насоса повинна перевищувати принаймні на 20%. Причому на установках з двома котлами продуктивність насосів котлових контурів розподіляється у відповідності з потужністю котлів. Тобто, при встановленні котлів однакової потужності загальна визначена витрата в котловому контурі розподіляється відповідно 50/50%.
    Звичайно, що таке збільшення продуктивності насосів котлового контура призводить до збільшення вартості системи, а також дещо підвищених експлуатаційних витрат. Це і є основним недоліком таких гідравлічних схем, але надійність роботи системи теплопостачання при експлуатації об`єкта набагато важливіший фактор, аніж підвищення одноразових капітальних та незначних експлуатаційних витрат.
    Слід зазначити, що котлоагрегати різних потужностей найкраще підключати до стрілки кожен окремо, але це не завжди буває можливо виконати конструктивно.

    Конструктивні особливості гідравлічних стрілок
    В звичайних гідравлічних схемах датчик температури подаючої лінії, або, як його ще називають, стратегічний датчик, повинен бути встановлений на загальному трубопроводі подаючого теплоносія як можна ближче до котлової установки. Велика від- стань між котельною установкою і цим датчиком температури негативно впливає на процес регулювання, особливо для котлів зі встановленими модульованими пальниками.
    Але це не розповсюджується на випадок, коли ув`язка первинного та вторинного контурів відбувається за рахунок встановлення гідравлічної стрілки. В цьому випадку датчик встановлюється на верхній ділянці гідравлічної стрілки, для чого монтується занурювальна гільза довжиною від 200 до 300 мм.
    Також в верхній частині стрілки обов`язкова наявність пристрою для автоматичного видалення повітря. В нижній частині - кран для спуску. Очищення стрілки необхідно проводити під час кожного технічного обслуговування опалювальної установки, використовуючи цей пристрій.
    Перфорована перегородка виконує функції направляючої та додаткової турбулізації потоків.
    Якщо гідравлічна стрілка за-стосовується для систем невеликої потужності, то патрубки виконуються із різьбовим з`єднанням. Для обслуговування стрілки на кожний патрубок встановлюється відключаюча запірна арматура. Для великих діаметрів на патрубки приварюються фланці, на які можна одразу встановити засувки або заслінки типу "батерфляй".
    Гідравлічні стрілки малого розміру звичайно кріпляться до стіни, а великі - встановлюються на підлозі на опорах.
    Гідравлічні стрілки заводського виготовлення поставляються з теплоізоляційним кожухом, виконаним у вигляді шкаралуп. Якщо стрілка виготовляється силами монтажної організації, то необхідно обов`язково при проектуванні та встановленні передбачити монтажні зазори для обслуговування стрілки, а також можливості виконання теплової ізоляції.

    Стаття публікується на правах реклами
    Думка редакції TRUBA.ua може не збігатися з думкою автора
    Знайдіть всі свої архітектурні рішення через TRUBA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

    Нове та найкраще

    Aquatherm Kyiv 2024