Термодіагностика приватного будинку

 931
У розвинених країнах введення енергетичних паспортів будинків і постійно зростаючі вимоги щодо їх енергоощадності породили необхідність використання термографічної зйомки у будівництві.

Фактично була впроваджена добровільно-примусова система, яка штрафує власників за надмірні енерговитрати будівель і одночасно надає численні пільги тим, хто будує нове енергоощадне житло або ж реконструює старе згідно із сучасними нормами. Оскільки 20-30 років тому обладнання для вимірювання тепловтрат було габаритним, а методи розрахунку не враховували багатьох чинників, то виникла потреба у компактних пристроях, які б реєстрували теплове випромінювання зовнішніх огороджувальних конструкцій будинку з можливістю введення їх у комп’ютер для подальшого аналізу, обрахунку і архівації. На протязі якихось 10-15 років фахівці з енергоаудиту отримали досить досконале і компактне обладнання (тепловізори), яке дозволяє не тільки визначити тепловтрати, але й виявити недоліки і хиби, які мали місце при спорудженні будівлі.
Окрім того, на тепловтрати будівлі досить суттєво впливає і вологість зовнішніх конструкцій. Наприклад, у 60-тих роках значна кількість особняків США була споруджена на негідроізольованих від стін фундаментах. У таких будинках волога фундаменту по капілярних каналах надходить до стін будинку, що збільшує їх теплопровідність та сприяє утворенню грибків і плісняви.
Ця особливість теж була врахована, і сучасні тепловізори дають можливість побачити вологі плями у стінах, підлогах і примиканнях вікон.
Про тепловізори в інтернеті можна знайти багато інформації, але ми покажемо можливості тепловізора на конкретному прикладі обстеження приватного будинку, при зведенні якого було допущено цілий ряд помилок.

На всіх термографічних знімках права шкала містить температурний діапазон, в якому проводилось вимірювання. Білий колір означає максимальну температуру, а синій — мінімальну стосовно заданих параметрів (зовнішня та внутрішня температура, рівень відносної вологості повітря).
Почнемо з вікон.
На термограмі (мал.1) зображене вікно, при монтажі якого була допущена одна з таких помилок:

  • після встановлення вікна монтажна пінка зі сторони вулиці була залишена відкритою (не заштукатуреною) впродовж деякого часу; це призвело до розкладання її верхнього шару під впливом ультрафіолету;
  • пінка була задута з надлишком і поверхневий шар був зрізаний.

    У будь якому випадку був порушений верхній шар пінки, в результаті чого вона перетворилась на губку. Тому в умовах дощу чи туману пінка почала інтенсивно накопичувати вологу. Це створило подальші проблеми:

  • При підвищеній вологості ділянка в околі пінки стала «містком холоду».
  • Після штукатурення зовнішніх відкосів волога монтажної пінки розповсюдилась на віконні відкоси зсередини приміщення, що і показує термограма. За умови недостатньої вентиляції з часом це може призвести до утворення плісняви та грибків на внутрішніх відкосах вікон.

    Далі проаналізуємо стан стін і фундаментів будинку. На наступній термограмі (мал. 2) синім кольором відображена зона підвищеної вологості у стіні зсередини будинку. Поява вологості спричинена недотриманням вимог проекту і внесенням до нього самовільних змін в процесі будівництва. Згідно з проектом будинку, висота підлоги відносно рівня грунту мала бути на 60 см вище від існуючої. Відповідно гідроізоляційний бар’єр, виконаний між стіною і фундаментом, виявився вище рівня існуючої підлоги. До того ж, будинок розташований у зоні високих ґрунтових вод. Тепло- та гідроізоляції фундаменту повністю відсутня. Також практично відсутня припливно-витяжна вентиляція. Тому всі вище перелічені чинники призвели до появи вологи як у стінах, так і під підлогою.
    На термограмі (мал. 4) зображений фасад будинку, змурованого з пінобетонних блоків. Шви між блоками заповнені цементно–піщаним розчином. Обстеження проводилось при наступних температурних режимах: температура всередині приміщення +24°С, а назовні + 8°С. Як видно з термограми, всі шви поміж блоками потужно випромінюють тепло. Прилад, що був налаштований на виявлення точки з максимальною температурою, показав, що така точка (9,2°С) знаходиться у місці примикання стіни до даху. Це свідчить про наступне — основні тепловтрати відбуваються через дах, що спричинено недостатньою ефективністю теплоізоляції листовими мінераловатними матеріалами.


    Мал. 3. Фотографія цієї ж ділянки стіни. Плями вологи непомітні

    На термограмі (мал. 5) зображений цоколь будинку зі сторони вулиці. Даний будинок не має підвального приміщення, теплоізоляція підлоги першого поверху виконана пінопластом, вертикальна зовнішня теплоізоляція фундаменту відсутня. Обстеження проводилось при наступних температурних режимах: температура приміщення +24°С, зовнішня температура +8°С. Прилад, налаштований на виявлення точки з максимальною температурою, показав, що така точка (+7,9°С) знаходиться у місці примикання цоколю (фундаменту) до відмостки. Це свідчить про те, що тепловтрати відбуваються здебільшого через фундамент.

    Отже, на протязі кількагодинної праці вдалося встановити такі причини, що викликали погіршення стану будинку:

  • Нехтування високим рівнем грунтових вод, необхідністю гідро- та теплоізоляції фундаменту і встановлення дренажної системи.
  • Самовільні зміни проекту будинку, які обтяжили ситуацію з вологістю до критичної.

    Після встановлення причин логічно дати такі рекомендації:

  • Відкопати та гідроізолювати фундамент, утеплити його і прокласти дренажну систему.
  • Вийняти стару монтажну пінку з вікон, замінити її новою і заізолювати відкосами.
  • Усунути недоліки теплоізоляції даху для зменшення тепловтрат.
  • Застосувати систему вентиляції приміщень на основі віконних мікровентиляторів.
  • Також є зауваження щодо недотримання технології монтажу вікон і неефективного утеплення даху.
    Можна сподіватися, що у майбутньому теплова діагностика будинків буде дисциплінуючим і стримуючим фактором для будівельників, оскільки «халтурити» стане невигідно.


    Юрій Дудикевич
    e-mail: jurijdudykevych@ukr.net

  • Знайдіть всі свої архітектурні рішення через TRUBA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

    Нове та найкраще

    Теплоізоляція