Що таке сучасний індивідуальний тепловий пункт і чому слід займатися заміною застарілих ІТП?

Коли мова заходить про термомодернізацію існуючого житлового фонду, обов'язково в якості одного з головних заходів буде названа необхідність заміни застарілих теплових пунктів на більш сучасні індивідуальні теплові пункти (ІТП). Звичайному громадянину, неспеціалісту, складно зрозуміти, а для чого це треба робити і взагалі – що це таке?

Опалення більшості існуючих багатоквартирних будинків здійснюється за рахунок централізованого теплопостачання, де джерелами теплової енергії є групові котельні або теплоелектростанції. Як правило, ці теплогенеруючі підприємства забезпечують підготовку теплоносія з високими параметрами по температурі (близько 110-150 °С) і тиску, його транспортування по магістральних мережах і розподіл по споживачах. Із магістральних мереж теплоносій потрапляє в розподільчі мережі через центральні теплові пункти (ЦТП), де знижуються параметри теплоносія (температура і тиск) в основному для системи гарячого водопостачання, якщо воно здійснюється по відкритій схемі від ЦТП і забезпечується управління розподілу його по споживачах. Окремі будівлі отримують теплоносій від розподільних мереж. Для остаточної підготовки теплоносія до використання в конкретному будинку він подається на індивідуальний тепловий пункт, наявний всередині будівлі. У більшості наших будинків у якості основного обладнання для остаточної підготовки теплоносія використовуються змішувальні установки - елеватори, які підбираються індивідуально для кожного будинку залежно від поверховості, опалювальної площі, гідравлічного опору внутрішньобудинкових мереж і т.п. Елеватор – це свого роду водоструминний насос, що працює за рахунок перепаду тиску. Одночасно він виконує функцію змішувача перегрітої води з трубопроводу, що подає, і вистиглої з зворотного, що дозволяє знизити температуру теплоносія, що подається, до необхідного рівня (80-90 °С).

«Індивідуальні теплові пункти елеваторного типу абсолютно не пристосовані до впровадження сучасних засобів балансування і регулювання внутрішньобудинкових систем».

Олександр Горбатовський
експерт «Данфосс ТОВ»

Гаряче водопостачання існуючих багатоквартирних будинків здійснюється в основному по відкритій схемі, коли теплоносій, одержуваний від теплогенеруючої організації, у ЦТП готується для безпосередньої подачі споживачеві – у спеціальних змішувальних установках з'єднується з охолодженою водою і доводиться до температури 65 °С, після чого з розподільчих мереж подається на кожну конкретну будівлю.

Вище описана домінуюча схема теплопостачання та гарячого водопостачання в існуючому житловому фонді. Безумовно, є цілий ряд інших рішень. Так при невеликій кількості опалювальних будівель, вони можуть безпосередньо підключатися до обслуговуючої їх котельні, при цьому відпадає необхідність влаштування ЦТП. Гаряче водопостачання може бути організовано за закритою схемою за допомогою установки в кожному будинку спеціально обладнаної бойлерної, де теплоносій, одержуваний від теплогенеруючої організації, проходячи через поверхневі швидкісні водонагрівачі, нагріває звичайну водопровідну воду до необхідних температурних параметрів. Варіантів подібних рішень може бути досить багато і якщо зупинятися на кожному з них доведеться писати не статтю, а книгу.

Повертаючись до основних схем теплопостачання та гарячого водопостачання існуючого житла, слід зазначити їх багаторічну працездатність. Разом з тим вони мають ряд суттєвих недоліків. Перш за все це відноситься до необхідності влаштування чотиритрубних розподільних мереж від ЦТП до кожного будинку-споживача: прямого та зворотного для теплопостачання і аналогічно для гарячого водопостачання. Крім того, і це, мабуть, найголовніше: індивідуальні теплові пункти елеваторного типу абсолютно не пристосовані до впровадження сучасних засобів балансування і регулювання внутрішньобудинкових систем. Справа в тому, що стабільна робота елеватора можлива лише при постійному гідравлічному опорі внутрішньобудинкових мереж теплопостачання. Застосовуючи балансувальні клапани на стояках із метою забезпечення рівномірної подачі теплоносія з однаковими параметрами на всі опалювальні прилади будівлі (для усунення перетопів і недотопа), а також встановивши радіаторні терморегулятори на всі опалювальні прилади, ми збільшуємо гідравлічний опір внутрішньобудинкових мереж і робимо його змінним. При таких умовах елеватор стає непрацездатним.

Усунути подібні недоліки можна за рахунок застосування більш сучасних індивідуальних теплових пунктів. Це компактне і не дуже складне устаткування, що складається з декількох насосів, різних клапанів, засувок з електроприводом, датчиків і вимірювальних приладів, пластинчастого теплообмінника, лічильника теплової енергії та системи автоматизації з програматором. Такий індивідуальний тепловий пункт може бути підключений як до магістральної теплової мережі, так і до розподільної від ЦТП. Для його підключення потрібно два трубопроводи – подаючий і зворотний. У своїй роботі він поєднує цілий ряд функцій. Перш за все, забезпечується остаточна підготовка теплоносія для використання у внутрішньобудинкових мережах. Для цього служить підмішуючий насос, що дозволяє змішати первинний і зворотний теплоносій, а відповідні засоби автоматизації забезпечують підтримку необхідних температурних параметрів. Циркуляція теплоносія у внутрішньобудинкових мережах здійснюється примусовим чином, при цьому автоматично регулюється тиск у внутрішньобудинкових мережах, що дозволяє уникнути аварійних ситуацій у мережах через перепади тиску і оперативно відгукуватися на зміни гідравлічного опору мережі, пов'язані з поквартирним регулюванням. Наступна функція пов'язана із забезпеченням гарячого водопостачання будинку. Основним пристроєм, який забезпечує цю функцію, є пластинчастий теплообмінник, де первинний теплоносій використовується для підігріву звичайної водопровідної води до необхідних параметрів. Циркуляція гарячої води в системі здійснюється спеціальним циркуляційним насосом. Засоби автоматизації підтримують систему гарячого водопостачання в робочому стані в залежності від розбору гарячої води і часу доби. Така закрита система гарячого водопостачання дозволяє ефективно використовувати дорогий первинний теплоносій, використовуючи його лише для підігріву холодної води, а не як витратний матеріал. І ще одна важлива функція сучасного індивідуального пункту – це забезпечення обліку спожитої теплової енергії. Для чого використовується тепловий лічильник, що входить до складу обладнання ІТП.

«Заміна застарілих ІТП на більш сучасні дозволяє економити до 30% теплової енергії».

Олександр Горбатовський
експерт «Данфосс ТОВ»

Окремо слід зупинитися на такій можливості сучасного індивідуального пункту, як автоматичне регулювання теплоспоживання будинку залежно від погодних умов. Як правило, в ІТП закладена відповідна керуюча автоматизована система, яка на підставі показань датчика температури зовнішнього повітря зменшує або збільшує подачу теплоносія у внутрібудинкову опалювальну мережу. Деякі фахівці вважають цю функцію ІТП зайвою, мотивуючи тим, що котельні і ЦТП працюють в опалювальний період на основі температурних графіків, які враховують зміни погодних умов. Дійсно, температурний графік – це співвідношення між температурою зовнішнього повітря і температурою теплоносія, яку теплогенеруючим підприємствам необхідно подати в розвідну мережу. При низькій температурі повітря температура теплоносія вище і навпаки. Разом з тим, в основу температурного графіка закладається прогнозована температура зовнішнього повітря, реальна ж може істотно відрізнятися від неї. Крім того, кожна конкретна будівля має свій мікроклімат, що залежить від його розташування, а, отже, і зовнішня температура може відрізнятися від закладеної в температурному графіку. Якщо врахувати, що відхилення в один градус реальної зовнішньої температури від закладеної в температурному графіку за рахунок автоматики погодного регулювання в ІТП дозволяє економити до 5% теплової енергії, то така автоматика себе виправдовує і цим варто займатися. Реальність такої економії підтверджена десятками сучасних ІТП, встановлених на багатьох об'єктах по всій Україні. У цілому, як показує практика, заміна застарілих ІТП на більш сучасні дозволяє економити до 30% теплової енергії, а вкладені в таку заміну кошти окупляться за один-два опалювальні періоди.

І останнє. Наявність у складі сучасного теплового пункту засобів автоматики і відповідного програматора дозволяє мешканцям не тільки контролювати витрату теплової енергії, а й керувати ним. З'являється можливість регулювати температуру теплоносія у внутрішньобудинкових опалювальних мережах і гарячої води в системі гарячого водопостачання, збільшувати або зменшувати витрати теплової енергії за годинами доби, задавати необхідні параметри по тиску в системі, що виключає можливість аварійних ситуацій.

На закінчення хотілося б сподіватися, що в цій невеликій статті дана відповідь, що таке сучасний тепловий пункт і чому слід займатися заміною застарілих. Серед заходів із термомодернізації існуючого житла, це, мабуть, найбільш ефективний. У ряді міст країни (Вінниці, Черкасах та ін.) реалізуються міські програми заміни застарілих ІТП на більш сучасні, і вони показали свою високу ефективність. Напевно, прийшов час розробити відповідну державну програму. З огляду на високий економічний ефект, малі терміни окупності і істотну економію енергоресурсів, така програма стала б серйозним кроком вперед по досягненню Україною енергетичної незалежності.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через TRUBA.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще

Теплоізоляція